O šermu

Sportovní šerm je moderní bojový sport, ve kterém rozvíjíme reakční rychlostní schopnosti, bojovnost, sebeovládání a koordinaci. Klade nároky na fyzické i psychické předpoklady jedince. Tento fakt však nic nemění na tom, že je tato sportovní disciplína uplatňována od nízkého do velice vysokého věku. Zcela oprávněně bychom mohli šerm zahrnout do kategorie adrenalinových sportů, což si každý šermíř ověří na vlastní kůži ihned po zahájení zápasu rozhodčím

V našem sportovním klubu šermujeme kordem, což je zbraň, ve které platí zásah na celý povrch soupeřova těla. Tato zbraň patří do kategorie bodných zbraní a vznikla v 16. století z rapíru. Kromě kordu se v jiných klubech šermuje i fleretem a šavlí. Zápas trvá 3 minuty na 5 zásahů v základním kole. V případě postupu ze základního kola trvá zápas 3 x 3 minuty na 15 zásahů. Každý zásah je registrován na elektrickém signalizačním zařízení.

Šermujeme na vymezeném prostoru – planši, která má rozměr 14m x 1,5m-2m. Při zásahu do planše se zásahy na signalizační zařízení neregistrují, neboť je vyrobena z vodivého materiálu a je uzemněna.

Kategorie

 1. mladší žáci a mladší žačky (do 13 let)
 2. žáci a žačky (do 15 let)
 3. kadeti a kadetky (do 17 let)
 4. junioři a juniorky (do 20 let)
 5. senioři a seniorky (bez omezení)

Sportovní šerm je olympijský sport. V ČR se každoročně koná mistrovství ČR ve všech věkových kategoriích. Sportovní šerm je rozšířen např. v Maďarsku, Francii, Itálii a Německu. V České republice v současné době zaznamenáváme velký zájem o toto sportovní odvětví.

4 comments

Skip to comment form

  • Johana Hřivnová on 8.8.2016 at 8:25
  • Reply

  Dobré dopoledne, měla bych zájem o přihlášení syna ve věku 7 let do sportovního šermu. Budete mít v září nějaký nábor? Děkuji a s pozdravem Johana Hřivnová.

  1. Dobrý den, není žádný problém. Nejprve je dobré se přijít podívat na trénink, kde přijetí syna můžeme probrat. Tréninky začínají v září. Ve Vašem případě raději přijďte v druhé polovině měsíce září, kdy budou již přesné termíny tréninků zřejmé. Před návštěvou raději zavolejte nebo napište e-mail.
   S pozdravem Láník

  • Marie Hloušková on 25.7.2017 at 7:46
  • Reply

  Dobrý den,
  můj 10 letý syn má velký zájem o sportovní šerm ve vašem oddíle. Rád by se do Vašeho oddílu přihlásil. Mohli bychom přijít na nábor ?
  Děkuji za termín a odpověď .S pozdravem, Marie Hloušková.

  1. Dobrý den, Váš zájem o sportovní šerm nás těší a žádost byla předána předsedovi oddílu. Tréninky začnou v měsíci září, ale zatím nevím kdy se budou konat a v jakých časových termínech.

   S pozdravem Ing. Jan Láník

Napsat komentář

Your email address will not be published.